Kategorie
Historia Producenci robotów

Roboty przemysłowe Nokia

Na jutro przewidziana jest konferencja nokii na której zaprezentowane zostaną nowe produkty. Jesteście ciekawi co to będzie? Nie? Cóż, mnie w sumie też to nie interesuje.

Zapomnijcie o lumiach, PureView i Windows 8. Londyńska konferencja to dobry pretekst żeby wspominać stare, dobre czasy. Czasy w których Nokia projektowała i produkowała własne teollisuusrobotti :)

nokia_robotics_logo
Fińska korporacja rozpoczynała swoją historię od produkcji wyrobów gumowych – kabli i kaloszy. Zanim stała się potentatem telefonii komórkowej próbowała swoich sił w produkcji telewizorów, magnetowidów i podzespołów elektronicznych. Nokia była takim fińskim samsungiem sprzed 5 lat – produkowała wszytko, choć w niczym się nie wyróżniała.

Nokia swój romans z robotyką rozpoczęła dosyć wcześnie – od 1966 roku była przedstawicielem amerykańskiej firmy Unimation na rynku skandynawskim i w europie wschodniej, gdzie sprzedawała ich roboty. Unimate 1900 – pierwszy robot przemysłowy – powstał zaledwie 5 lat wcześniej, w 1961 roku.

Nokia RM-1/PM-1/PUMA 560

nokia_puma_560Nokia razem z Comau i Kawasaki była jedną z firm która wykupiły licencję na produkcję robotów opracowanych przez Unimate. Według planów do których udało mi się dotrzeć rozpoczęcie produkcji robotów przez Oy Nokia Ab-Electronic miało nastąpić w 1983 roku.

Ramię Nokia RM-1 było kopią manipulatora Unimate PUMA 560, kontroler był własną konstrukcją fińskiego producenta. Oprogramowanie różniło się od tego znanego z kontrolera MKII. Nokia wyprodukowała około 1500 sztuk przeznaczonych na rynek europy wschodniej i związku radzieckiego. W ten sposób Nokia w latach 80 rozpoczęła wytwarzanie robotów przemysłowych.

Nokia NS-16

Oprócz produkcji licencjonowanych konstrukcji Nokia wprowadziła na rynek własne rozwiązania. Jednym z nich był robot NS-16. Model ten był zdolny podnieść 16kg i przemieszczać się z prędkością 1 m/s. Kontroler opierał się o komponenty znane z komputerów PC. Robota można dziś oglądać w Fińskim muzeum techniki.

Nokia NRS-15

Oprócz modelu NS-16 na rynek wprowadzono również model NRS-15 który był zaprojektowany do spawania (mógł być wykorzystywany również do innych zadań: paletyzacji, gratowania i montażu).
nokia industrial robot nrs15 Model ten charakteryzował się udźwigiem 15kg, dokładnością rzędu 0,1mm oraz maksymalna prędkością wynoszącą: 3,3 m/s (w ruchu liniowym 1,5m/s).

Oprócz samego robota fiński producent oferował dedykowany pozycjoner i kompleksową celę do spawania opartą o te komponenty.

Przygoda Nokii z produkcją robotów trwała niecałe dziesięć lat. Fińska korporacja sprzedała oddział zajmujący się robotyką w 1990 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *