Kategorie
Abb Robotyka

Zrobotyzowana myjnia samochodowa

Piękną wiosnę mamy tej zimy. Z plusów: auto można myć bez problemów bo temperatura ciągle na plusie :) Ale nie wszyscy mają tak dobrze. Zastanawialiście się jak wygląda mycie ogromnej wywrotki w kopalni odkrywkowej?

W wozidłach które tam pracują pojedyncze koło ma powierzchnię małego samochodu osobowego. Wszechobecny kurz i pył nie służy samochodom, stąd też wymagają one regularnego mycia. Problemy z tym związane są proporcjonalne do wielkości auta.
ABB robotics truck car wash mine
Do mycia jednego auta trzeba zaangażować kilkoro ludzi, operowanie wysokociśnieniowym wężem wymaga sporego wysiłku (a nie wystarczy tylko opłukać :). Samo mycie trwa od czterech do pięciu godzin i może odbywać się wyłącznie za dnia i przy ładnej pogodzie.

W kopalni Carajás w Brazylii rozwiązano wszystkie te problemy stosując dwa roboty ABB IRB 6650S umieszczone na przesuwnych platformach. Czas mycia spadł do dwóch godzin i może ono odbywać się przez całą dobę. Do obsługi myjni wystarcza jeden operator. Udało zredukować się również zużycie wody i środków czyszczących. Prawdopodobnie w tym roku taka myjnia zostanie również zainstalowana w Australisjkich kopalniach.

Istnieją firmy oferujące automatyczne myjnie dla ciężkiego sprzętu, ale przyznajcie że bez robotów nie wygląda to już tak fajnie :)

2 odpowiedzi na “Zrobotyzowana myjnia samochodowa”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *