Kategorie
Abb Historia Robotyka

ASEA IRB6 na znaczku pocztowym

Przeoczyłem wczorajszy dzień znaczka pocztowego. Nie sądziłem że poza dniem Poczty Polskiej (18.10) jest jeszcze dodatkowe święto dla filatelistów. Mam nadzieję że na tegoroczny dzień znaczka pocztowego był dla was udany i będziecie miło go wspominać :) Jeśli komuś jeden dzień świętowania nie wystarczył, to proponuje rzucić okiem na interesujący okaz ze Szwecji.

asea_postagestamp Znaczek który widzicie po prawej stronie został wydany razem z pięcioma innymi w 1984 roku. Zaprojektował je Tom Hultgren a matrycę wygrawerował Zlatko Jakus.

Seria o wymownym tytule „Made in Sweden” pokazywała urządzenia i przedmioty które weszły do powszechnego użytku, a zostały wyprodukowane w Szwecji.

Na „naszym” znaczku znajduje się nieśmiertelny IRB-6 (produkowany w również w Polsce pod nazwą IRP-6). Jak dobrze pamiętam był to najdłużej produkowany robot przez firmę ASEA. Ta z czasem weszła w skład konsorcjum które znamy dziś pod nazwą ABB.

Kontrolery robotów ABB

IRB-6 mógł pochwalić się użyciem 8 bitowego procesora Intel 8008. Był to pierwszy robot z napędami elektrycznymi kontrolowany prze mikroprocesor. Teach miał wyświetlacz LED o długości… 4 znaków. Kontroler ten z czasem zyskał nazwę S1. A potem się już potoczyło: S2 (joystick, dwa procesory Motorola 68000 i język ARLA), S3, S4 (język RAPID), S4C+ (oparty na Pentium MMX) i w końcu IRC5.

A na koniec pozostałe znaczki z zestawu. Wiecie co przedstawiają?

Made in Sweden postage_stamps asea abb robot

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *