Kategorie
Samochody

Tesla model S – unboxing

Tesla S to obecnie najbardziej pożądany samochód elektryczny świata. Chcielibyście zobaczyć jak wygląda (dosłownie ;-) w środku? Zapraszam!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jakie zmiany zachodzą w materiałach stosowanych do budowy aut. W ostatnich latach do powszechnego użytku weszły elementy nadwozia wykonane ze stali UHSS (Ultra-High-Strength Steel).

Stale UHSS w przemyśle samochodowym

Wysokowytrzymałe stale umożliwiają znaczną redukcję wagi i zmniejszenie spalania przy zachowaniu dotychczasowego poziomu bezpieczeństwa. Przy ich produkcji powstaje mniej CO2 niż w przypadku wytwarzania aluminium i nie występują żadne problemy z recyklingiem. UHSS stanowi realną konkurencję dla aluminium. Jest łatwiejsza w łączeniu, charakteryzuje się większa odpornością zmęczeniową oraz lepiej absorbuje energię uderzenia w razie wypadku.

O ile robotykom wysokowytrzymałe stale nie sprawiają większych problemów (blacha jak blacha :-)) to już służbom ratowniczym tak. Rozcięcie karoserii uszkodzonej w trakcie wypadku staje się wyzwaniem.

Volvo_V40_Cross_Country_Body_Structure_UHSS_Extrication_Recsue

Na pokazach ratownictwa strażacy nonszalancko rozcinają polonezy jakby były wykonane z papieru. Gdyby ktoś podstawił im współczesne auto byliby zdziwieni. Zobaczcie jak wygląda próba przecięcia słupka B wykonanego ze stali borowej.

B-Pillar

Ciekawostka: standardowe nożyce mają siłę cięcia rzędu 30 – 40 ton. Żeby poradzić sobie z nowymi materiałami ich producenci musieli przekonstruować swoje produkty. Z amerykańskich raportów dotyczących bezpieczeństwa wynika że dopiero urządzenia oferujące nacisk 90 ton i więcej są w stanie poradzić sobie z rozcięciem elementów wykonanych ze stali borowej.

2 odpowiedzi na “Tesla model S – unboxing”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *