Kategorie
Fanuc Robotyka

Strawberry fields forever

Próbowaliście kiedyś wytłumaczyć komuś w wieku waszych rodziców czym się właściwie zajmujecie? No właśnie. Najczęściej słyszę: „aaa, robotnikiem”. Dlatego też przypadkowym znajomym wolę mówić że jeżdżę na roboty do Niemiec.

Stanowisko w oczach rozmówcy takie same, ale prestiż większy bo można niemiecki persil przywieźć :) Potem jeszcze krótkie przytaknięcie że chodzi o truskawki i ogórki i temat mojej kariery zawodowej mam z głowy.

robotics harvesting robot fanuc crop strawberry
Okazuje się że robotyka przemysłowa i truskawki mają ze sobą więcej wspólnego niż tylko moje delegacyjne wyjazdy. Firma Robotics Harvesting oferuje autonomiczną platformę wyposażoną w robota Fanuc, który we współpracy z systemem wizyjnym wyszukuje i zbiera dojrzałe owoce. Chwytak jest pokryty pianką która zabezpiecza truskawki przed uszkodzeniem w trakcie zbioru.

Robotyzacja rolnictwa

Wydajność to obecnie jeden owoc na pięć sekund, co nie wygląda zbyt imponująco w porównaniu do ręcznej pracy. Aktualna wersja jest wciąż prototypem. Twórcy zamierzają w finalnym produkcie umieścić kilka równolegle pracujących robotów, co pozwoli zwiększyć wydajność. Naukowcy przewidują że potrzeba jeszcze dekady rozwoju żeby tego typu rozwiązania weszły do powszechnego użytku.

Określenie dojrzałości truskawki wydaje się być dosyć proste (czerwona = gotowa do zbioru) jednak naukowcy pracują i nad tym aspektem. Okazało się że wykorzystując promieniowanie mikrofalowe można dokładnie określić zawartość wody w owocu. Parametr ten jest bezpośrednio powiązany z dojrzałością truskawki. W efekcie zrobotyzowany zbiór i sortowanie może być znacznie dokładniejsze.

Roboty w przemyśle spożywczym

Zbiór owoców to najbardziej kosztowny etap ich uprawy. Wymaga zatrudnienia dużej ilości osób na krótki czas. Rządy mają tendencję do zaostrzania polityki imigracyjnej, co skutkuje niedoborem taniej siły roboczej na zachodzie.

O ile większość prac w rolnictwie jest już mocno zmechanizowana (sadzenie, opryski, zbiory zbóż), tak owoce cały czas spędzają plantatorom sen z powiek. Kto wie może za dekadę rolnictwo będzie kolejną dochodową branżą dla robotyki, zaraz po motoryzacji i elektronice?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *