Kategorie
Historia Polska Robotyka

Polskie roboty przemysłowe

Nie wszyscy wiedzą ale w latach 70 i 80 w Polsce prowadzono prace badawcze i budowano roboty przemysłowe własnej konstrukcji. Dzisiaj już prawie nikt nie pamięta o robotach RIMP-401, PR-02 czy NM-1-10. Pora to zmienić.

polish robot rimp 401

Można by ironicznie powiedzieć, że chcąc dowiedzieć się czegoś o historii robotyki (nie tylko polskiej) wystarczy pójść do księgarni i poprosić o najnowszą książkę z zakresu robotyki przemysłowej. Ale zamiast pastwić się nad poziomem podręczników pisanych na polskich uczelniach polecam zajrzeć do najnowszego numeru czasopisma Projektowanie i konstrukcje inżynierskie.

Znajduje się w nim obszerny artykuł poświęcony historii polskich robotów przemysłowych. Czasopismo to ma miły zwyczaj publikowania w internecie wybranego artykułu z danego numeru. Kryterium wyboru są wyniki ankiety przeprowadzanej na ich stronie. Jeśli chcecie przeczytać dalszą część tego artykułu to zachęcam was do głosowania.

Miałem okazję przeczytać całość w wersji papierowej i naprawdę warto poświęcić jej chwilę czasu. To solidny, sześciostronicowy tekst z unikatowymi zdjęciami (m.in RIMP-901). Byłoby wielką szkodą gdyby dostęp do niego miało wyłącznie wąskie grono prenumeratorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *