Kategorie
Producenci robotów Robotyka SME Robotics

Ważne jest przestrzeganie przepisów BHP, zwłaszcza w robotyce!

Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.

Tyle Asimov, a jak wygląda rzeczywistość?

O tym że roboty przemysłowe to nie zabawki przekonał się każdy, kto widział robota zgrzewającego w akcji. Przebywanie na zakładzie wymaga zakładania kasku i butów ochronnych, żeby uniknąć urazów w trakcie programowania i prac serwisowych. Ale czy to pomoże w przypadku kolizji? Zobaczmy.

W robotyce przemysłowej wymienione na początku prawo nigdy nie było przestrzegane. Ten film pokazuje to, co wie chyba każdy. Kolizja z robotem puszczonym w automacie nie skończy się tylko i wyłącznie na siniakach. Problem ten zauważyła unia europejska, która dotuje badania z zakresu skutków kolizji ludzi i robotów (vide powyższy film). Obecnie trwają prace prace nad opracowaniem jednolitego standardu badań będących odpowiednikiem Euro NCAP dla robotyki.

O ile testy zderzeniowe w przypadku „dużej” robotyki mogą się wydawać pozbawione sensu (bo przy tych siłach i udźwigach które mamy obecnie roboty zawsze będą niebezpieczne) o tyle w przypadku robotów współpracujących można na tej podstawie porównywać systemy bezpieczeństwa różnych producentów.

Możliwość pracy ludzi i robotów we wspólnej przestrzeni roboczej została dopuszcza w normie ISO 10218-1:2006. Przebywanie ludzi i robotów w jednym obszarze jest możliwe jedynie w przypadku gdy proces wykonywany przez manipulator nie zagraża człowiekowi. Dodatkowymi ograniczeniami są prędkość (0,25m/s) i maksymalna siła nacisku (150N) lub moc (80W). Jeżeli któryś z tych warunków nie jest spełniony to w dalszym ciągu konieczne jest stosowanie płotów broniących dostępu do robota.

2 odpowiedzi na “Ważne jest przestrzeganie przepisów BHP, zwłaszcza w robotyce!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *