fabryka robotów

Roboty przemysłowe: Kuka, ABB, Fanuc, Comau

Ważne jest przestrzeganie przepisów BHP, zwłaszcza w robotyce!

Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.

Tyle Asimov, a jak wygląda rzeczywistość?

O tym że roboty przemysłowe to nie zabawki przekonał się każdy, kto widział robota zgrzewającego w akcji. Przebywanie na zakładzie wymaga zakładania kasku i butów ochronnych, żeby uniknąć urazów w trakcie programowania i prac serwisowych. Ale czy to pomoże w przypadku kolizji? Zobaczmy.

W robotyce przemysłowej wymienione na początku prawo nigdy nie było przestrzegane. Ten film pokazuje to, co wie chyba każdy. Kolizja z robotem puszczonym w automacie nie skończy się tylko i wyłącznie na siniakach. Problem ten zauważyła unia europejska, która dotuje badania z zakresu skutków kolizji ludzi i robotów (vide powyższy film). Obecnie trwają prace prace nad opracowaniem jednolitego standardu badań będących odpowiednikiem Euro NCAP dla robotyki.

O ile testy zderzeniowe w przypadku „dużej” robotyki mogą się wydawać pozbawione sensu (bo przy tych siłach i udźwigach które mamy obecnie roboty zawsze będą niebezpieczne) o tyle w przypadku robotów współpracujących można na tej podstawie porównywać systemy bezpieczeństwa różnych producentów.

Możliwość pracy ludzi i robotów we wspólnej przestrzeni roboczej została dopuszcza w normie ISO 10218-1:2006. Przebywanie ludzi i robotów w jednym obszarze jest możliwe jedynie w przypadku gdy proces wykonywany przez manipulator nie zagraża człowiekowi. Dodatkowymi ograniczeniami są prędkość (0,25m/s) i maksymalna siła nacisku (150N) lub moc (80W). Jeżeli któryś z tych warunków nie jest spełniony to w dalszym ciągu konieczne jest stosowanie płotów broniących dostępu do robota.

2 Comments

  1. Jeśli chodzi o prędkość to chyba mieliście na myśli 250mm/s, a nie 2,5m/s.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

About Us

About Us.

Malesuada nibh montes fusce cum eleifend fringilla commodo mattis tempor platea montes. Malesuada nibh montes fusce cum eleifend. Malesuada nibh montes fusce cum eleifend fringilla commodo mattis tempor platea montes.

About Us

Cras sodales luctus arcu, ac placerat nunc sagittis a. In at turpis ac nibh luctus sagittis in ut est.

Address: Zeko Street, Seville

Phone: 80808 8978 870

Email: info@example.com

Website: example.com

© 2018 fabryka robotów

Theme by Anders NorenUp ↑

banner