Kategorie
Robotyka

Robotyka – jak założyć jednoosobową firmę

W tym roku dużo znajomych robotyków zdecydowało się na karierę freelancera i otworzyli własne jednoosobowe działalności gospodarcze. Roboty (i robotów) na rynku jest dużo i nic nie wskazuje żeby kolejny rok zapowiadał się gorzej.

Pierwszym krokiem jaki stoi przed nowym przedsiębiorca jest wybranie obszarów działalności ze zbioru PKD 2007 (Polska Klasyfikacja Działalności). Na druku CEIDG-1 (wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej) jest miejsce na dziesięć kodów PKD. Szybkie przejrzenie listy dostępnych kodów pokazuje że nie ma niczego co zawierałoby słowa robot lub robotyka. Jedyne roboty jakie można wybrać to te budowalne :-)

Co więc wpisać? Przez firmy związane z robotyką działające na polskim rynku najczęściej wybierane są poniższe kody:

62.09.Z – POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA W ZAKRESIE TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH I KOMPUTEROWYCH – w tym haśle zawiera się programowanie robotów przemysłowych
28.29.Z – PRODUKCJA POZOSTAŁYCH MASZYN OGÓLNEGO PRZEZNACZENIA, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANA – dobry wybór jeżeli myślisz o firmie integratorskiej
46.69.Z – SPRZEDAŻ HURTOWA POZOSTAŁYCH MASZYN I URZĄDZEŃ – jak już wyprodukowałeś to pewnie będziesz chciał sprzedać…
33.20.Z – INSTALOWANIE MASZYN PRZEMYSŁOWYCH, SPRZĘTU I WYPOSAŻENIA – …oraz podliczyć klienta za instalację
62.01.Z – DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z OPROGRAMOWANIEM

Jak sprawdzić PKD firmy?

Jeżeli żadna z powyższych kategorii nie wydaję Ci się odpowiednia, to możesz sprawdzić co podała konkurencja (lub znajomi :-). Wystarczy znać NIP lub REGON i podać je na tej stronie.

Warto wiedzieć że możesz wypełnić wszystkie dziesięć pól bez konsekwencji w postaci dodatkowych podatków. Jeśli chcesz wiedzieć jak wyglądają kolejne kroki zakładania działalności gospodarczej to zapraszam cię do przeczytania tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *