Kategorie
Polska Robotyka

Politechnika Śląska kupuje nowe roboty

Do dzisiaj można było nadsyłać oferty na dostarczenie robotów dla Politechniki śląskiej. Wydział górnictwa i geologii mojej uczelni podjął decyzję o zakupie dwóch manipulatorów. Nie wiem po co przyszłym specjalistom od górnictwa/BHP roboty, ale skoro decyzja zapadła to z ciekawości przeczytałem SIWZ.

Wydział górniczy po zrealizowaniu tego przetargu będzie miał jedną z bardziej nowoczesnych pracowni robotyki na całej Politechnice Śląskiej. Zamówienie obejmuje dwa roboty, z czego jeden z nich o udźwigu od 15 do 20 kg ma być zamontowany na siódmej osi. Samo zamówienie jest dosyć szczegółowe i jeśli miałbym się przyczepić do któregoś z wymogów to byłoby to „interfejs panelu programowania w języku polskim„. Zupełne niepotrzebne kryterium, które powoduje więcej szkody niż pożytku.

Wątpię żeby na linii ktokolwiek używał innych ustawień językowych niż angielski lub niemiecki. Gdybym chciał zirytować doświadczonego online-owca to pierwszą moją próbą byłaby prośba o pracę z teach-em ustawionym na język polski.

Zamawiający narzucił spore wymagania względem dokładności pozycjonowania – 0,05mm. Na chwilę obecną tylko trzech producentów oferuje roboty które spełniają ten wymóg – są to Abb, Kuka i KawasakiOsobiście kibicuję pierwszej z tych firm. Dlaczego? Wydział AEII posiada na swoim wyposażeniu manipulator firmy Kuka, wydział mechaniczny technologiczny użytkuje łącznie 4 roboty firmy Fanuc, a jeśli chodzi o Abb to politechnika dysponuje tylko archaicznym IRB-6. Wygrana szwedzkiego koncernu spowodowałaby że studenci mieliby możliwość szkoleń na produktach trzech wiodących producentów robotów na świecie.

Przeczytaj: Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *