Kategorie
Robotyka

Teach pendanty dla robotów – nadchodzą zmiany

Targi Automatica 2018 już dawno za nami, postanowiłem wybrać kilka interesujących premier nowych produktów. Jeżeli jesteś ciekaw jak będą wyglądały nowe teach pendanty dla robotów to zapraszam do dalszej lektury.


Na pierwszy ogień idzie KUKA, jej odświeżona wersja KCP (SmartPAD-2), nie różni się zbytnio od tego do czego przyzwyczailiśmy się przez ostatnie lata. Nie ma co liczyć na podobną rewolucję jaka miał miejsce przy przejściu z KRC2 na KRC4.

Obecna generacja KCP jest produkowana przez firmę RAFI GmbH & Co. (próbował ktoś kupić od nich coś bezpośrednio?) i podobno powstało już ponad sto tysięcy egzemplarzy. Jak widać nie ma potrzeby wprowadzania rewolucyjnych zmian, w odświeżonej wersji pojawiły się dwa wejścia USB na froncie i dwa paski po bokach (którymi można przywiązać programistę do robota na całą dniówkę ;)

ABB Omnicore flexpendant

ABB pokazało całkiem nowy kontroler przeznaczony dla swoich robotów współpracujących. Poza nową szafą sterującą (a właściwie to szafką, jest tak mała i ładna że mógłbym mieć ją w salonie pod telewizorem i wszyscy myśleliby że to nowa konsola) pokazano odświeżony FlexPendant. Całość wizualnie jest dużym krokiem do przodu, choć układ przycisków i joystick są nadal w tym samym miejscu. Możemy spodziewać się też odświeżenia interfejsu, całość pracuje pod kontrolą RobotWare w wersji 7.

Universal robots i Polyscope5

UR pokazało odświeżone jednostki mechaniczne typu „e-series” które będą parowane z unowocześnionym kontrolerem i nowszym teach pendantem. Przyciska e-stop powędrował na górę, zmienił się również intefejs użytkownika za sprawą Polyscope w wersji 5.

Yaskawa – teach pendant dla YRC1000

I na koniec została nieco egzotyczna na naszym rynku Yaskawa. Ona również tak jak ABB zaprezentowała kontroler dedykowany małym robotom z rewolucyjnym jak na tą markę teach pendadntem. Producent obiecuję duża ilość ułatwień dla początkujących użytkowników. Wyświetlacz nowego panelu ma 10 cali, współpracuje on wyłącznie z kontrolerem YRC1000.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *