Kategorie
Robotyka

Adidas Speed Factory – zrobotyzowana produkcja butów

Oto efekty moich poszukiwań butów na wiosnę – sneakersy New Balance. Ładne?

New Balance Athletic Shoe, Inc. wyróżnia się na tle konkurencji tym, że produkuje część swoich produktów w krajach zachodnich – USA i UK (podpowiedź: robotyzacja). Nie wiem czy wiesz, ale ostatnia para obuwia ze znaczkiem adidasa wyprodukowana w Niemczech powstała ponad 20 lat temu. Obecnie prawie wszystkie buty powstają w Chinach, Indonezji i Wietnamie.

Reshoring produkcji

Koszty produkcji w tych rejonach świata regularnie rosną, ale nie to było główną motywacją do powrotu z produkcją na rodzimy rynek. Klienci żądają coraz bardziej indywidualnych produktów i nie są chętni czekać aż transport obuwia przepłynie ocean żeby trafić do ich rąk. Adidas i Reebok podążają więc szlakiem który przetarł New Balance i inwestują w zrobotyzowane fabryki.

W tym roku Adidas uruchomi pierwszą fabrykę w Niemczech i planuje wyprodukować pół tysiąca par butów. W stosunku do całej produkcji która wynosi ponad 300 milionów par rocznie może wydawać się że całość jest niewarta zachodu. Z czasem wolumen produkcji będzie rósł, choć trzeba mieć na uwadze że głównym zadaniem tej fabryki jest produkcja butów o dużej różnorodności. Kolejna fabryka ma powstać w Atlancie W USA. Docelowo za kilka rak takie zrobotyzowane fabryki mają dostarczać na rynek milion par butów rocznie.

Tak wygląda zrobotyzowana produkcja butów w wykonaniu Reeboka:

A tutaj możesz zobaczyć jak wygląda to obecnie:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *