Kategorie
Polska Robotyka

Automatyka i robotyka – moje książki

Fundacja ABCXXI:

Codzienne czytanie (…) znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.

Wziąłem sobie te słowa do serca i poszerzyłem ostatnio domową biblioteczkę. Pomyślałem że pochwalę się wam moimi zbiorami.

książka robotyka
Jak widać skompletowałem całkiem solidną porcję literatury z zakresu robotyki. Lektura tych wszystkich książek, to jak powrót do krainy baśni ze smokami i rycerzami. To niesamowite jak bardzo zmieniła się robotyka w ciągu ostatnich 30 lat.

Smutne jest to, że ma aktualnych, polskich książek o robotyce. Automatycy mogą znaleźć sporo dobrych pozycji wprowadzających w sieci przemysłowe czy programowanie sterowników PLC. Przyszli robotycy nie mają tego luksusu.

Książki o robotyce

The Extended Arm of Man kupiłem ze względu na moje zainteresowanie historią techniki. Ta pozycja jest chyba jedyną, która opisuje początki robotyki. Całość jest ABB centryczna, ale nie przeszkadza to w odbiorze. Jest to piękny album z unikatowymi zdjęciami z którego można poznać szczegółową historię ASEA/ABB. Oprócz tego stosunkowo dużo miejsca poświęcono głównym konkurentom i samym początkom robotyki.

Industrial Robotics Handbook to moje drugie trofeum przywiezione z USA. Kupiłem go w zasadzie tylko dla trzech stron opisujących polską robotykę w latach osiemdziesiątych – stwierdziłem że jeden dolar to uczciwa cena :) Miłym dodatkiem są wywiady z istotnymi postaciami robotyki tamtych czasów (m.in. Devol) którzy przewidują w którym kierunku będą rozwijać się roboty przemysłowe.

Nie bójcie się robotów to pozycja na pierwszy rzut oka nieco infantylna, ale z zadziwiająco szczegółowym opisem żerańskiej linii produkcji poloneza.

Przedostania pozycja to „klasyczny” tytuł: Manipulatory i roboty przemysłowe. Książka z której (niestety) polscy studenci uczą się po dziś dzień jak wygląda robotyka. A rzeczywistość tam opisana nie przystaje w żaden sposób do obecnych czasów (podobnie jak w książce do robotyki prof. Honczarenko). Dla mnie jak wszystkie pozostałe ma wartość historyczną – można znaleźć w niej sporo ciekawych informacji o tym jak wyglądała robotyka 30 lat temu.

Ostania pozycja (Thinking Small: The Long, Strange Trip of the Volkswagen Beetle) z samą robotyką nie ma nic wspólnego. Na razie jestem na początku lektury, ale zapowiada się ciekawie. Dużo ciekawych faktów z życia Ferdynanda i Adolfa. Byłem zaskoczony jak mało wiem o Hitlerze sprzed czasów jego władzy i wojen.

Czytaliście ostatnio coś ciekawego? RAPID reference manual się nie liczy ;-)

PS.
Jakby ktoś z was widział gdzieś Dramaty (konkretnie: R.U.R.) Karela Capka w polskim przekładzie, to dajcie znać. Samą treść znam, ale chętnie bym dołożył tę książkę do mojego skromnego księgozbioru. A dotychczasowe poszukiwania (włączając allegro i chomikuj :) spełzły na niczym.

W odpowiedzi na “Automatyka i robotyka – moje książki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *