Kategorie
Abb Polska Robotyka

Koszt serwisu robota

Każdy kto planuje kupno robota zastanawia się ile będzie kosztowała jego eksploatacja. Pojawiają się dylematy. Kupić używaną maszynę i liczyć się z koniecznością częstszego serwisu, czy wybrać nowego robota  i mieć spokój w początkowym okresie użytkowania? Jeśli robot jest już po gwarancji to wybrać niezależny serwis, czy oddać robota pod opiekę producenta?

refurbished ABB robot
Na pytanie ile wynosi cena robota przemysłowego  próbowałem już kiedyś odpowiedzieć. A co z serwisem? Tutaj sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Oprócz ceny robocizny należy doliczyć koszty części które mogą być skrajnie rożne w zależności od producenta robotów i wybranego modelu (rodzaj, data produkcji).

Serwis robotów Abb

Na szczęście dla nas ABB postanowiło uchylić nieco rąbka tajemnicy i opublikowało dokument który zawiera ceny kosztów robocizny serwisu. Za to że serwisant spojrzy tylko na naszego robota musimy zapłacić 500 zł – przy założeniu że nasza firma leży po sąsiedzku z serwisem ABB. Każda godzina dojazdu to 185 zł. Jeżeli naprawa się przedłuż toy musimy dopłacić za nocleg inżynierów serwisu.

Czy to drogo? Tego nie wiem, ale na pewno godzinowa cena pracy serwisanta nie powinna być najważniejszym kryterium przy wyborze serwisu. Należy pamiętać o kosztach części oraz przede wszystkim czasie naprawy. Co z tego że sama usługa będzie tania jeżeli czas przestoju linii spowoduje dużo większe straty niż wynoszą oszczędności na częściach i robociźnie?

Przeczytaj: cennik serwisu robotów ABB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *