Kategorie
Historia Polska Robotyka

FSO Polonez – początki polskiej robotyki przemysłowej

FSO to najstarsza fabryka samochodów osobowych w Polsce. Mimo że obecnie jej przyszłość jest niepewna (Magna?) to warto wrócić kilkadziesiąt lat wstecz i przypomnieć sobie, że FSO była jednym z pionierów robotyki przemysłowej w Polsce

Wszystko zaczęło się od Poloneza. Samochodu, który nigdy nie wzbudzał we mnie emocji. Urodziłem się zbyt późno żeby mieć do niego sentyment – poczciwy poldek nie wytrzymywał porównania z obrazkami z gum turbo. Znacznie większym sentyment wzbudzają we mnie fiaty 125 i 126p. Polonezy cały czas kojarzą mi się z wyeksploatowanym środkiem transportu ekip budowlanych, choć dziś z tej roli wyparły go 15 letnie golfy i passaty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej? Poczytaj o początkach polskiej robotyki w warszawskim FSO

Następca fiata 125 nie wzbudziłby pewnie nigdy mojego zainteresowania , gdyby nie jeden fakt – na studiach w jednej z książek znalazłem informację, że pierwszym samochodem produkowanym w naszym kraju na zrobotyzowanej linii był Polonez. Nie mogłem jednak nigdzie znaleźć potwierdzenia tej informacji. Aż do dziś.

Patrząc z dzisiejszej perspektywy na dokładność pozycjonowania można uśmiechnąć się z politowaniem. Dużo się pozmieniało od tamtego czasu, prawda?

[Aktualizacja]
Niestety film znikł z Youtube, nie pomyślałem o zrobieniu jego kopii. Materiał pokazywał linię respotu, na której przy pomocy robotów Unimate byłą zgrzewana karoseria. FSO posiadała 15 sztuk tych urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *