Kategorie
Robotyka

DrAmaT Robot Studio – polski edytor VKRC

Roboty firmy Kuka i standard programowania VASS grupy Volkswagen to kombinacja z którą prędzej czy później spotyka się większość robotyków. Kuka przy wszystkich swoich zaletach ma na tle konkurencji jedną paskudną wadę – koszmarny format zapisu programów. A gdy do tego dodamy jeszcze standard grupy VAG… to w zwykłym edytorze tekstowym nie da się nic wyczytać z programu. Zobaczcie zresztą sami jak wygląda (niepełna!) deklaracja jednego punktu:

vkrc-fold

Można sobie radzić w sposób „budżetowy”używając bezpłatnego edytora OrangeEdit. Nie oferuje on jednak żadnego wsparcia dla standardu programowania grupy VW. A standard ten wymaga żeby wiele rzeczy było robionych po stronie robota, co sprawia że logika programów jest naprawdę opasła.

Edytor VKRC

Powstają więc specjalne, dedykowane edytory z których najpopularniejszym jest Steineke VKRC-Editor. Okazuje się że mamy również swój „własny” edytor VKRC o nietypowej nazwie DrAmaT Robot Studio.

kuka-vkrc-editor-makro-vag-warnings

Miałem okazje zobaczyć go ostatnio w działaniu i jestem pod sporym wrażeniem. Aplikacja posiada wszystko co jest potrzebne żeby uczynić pracę łatwiejszą. Jest to m.in. autouzupełnianie kodu, podpowiedzi do makr, sprawdzanie poprawności składni, podstawowe narzędzia do edycji i porównywania plików, edytor langtextów i VW USER’a.

kuka-vkrc-editor-syntax-check-vass-warnings

Oprócz wsparcia dla VKRC, mamy też narzędzia dla robotów Fanuc w standardzie VW. Co więcej w menu pojawiła się opcja ABB, choć z niewiadomych powodów jest u mnie niestety jeszcze pusta. Biorąc pod uwagę jak niedawno te roboty zostały dopuszczone do używania w koncernie Volkswagen pokazuje że autorzy trzymają rękę na pulsie i stale rozwijają swój program.

Gorąco zachęcam do wypróbowania wersji demo która jest dostępna na Linuksa i Windowsa.

W odpowiedzi na “DrAmaT Robot Studio – polski edytor VKRC”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *