Kategorie
Robotyka

Roboty przemysłowe są leniwe

Roboty mogą pracować 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Zawsze tak samo, niezależnie czy jest poniedziałkowy poranek, czy środek nocy sylwestrowej. Wiec kupujesz jednego, stawiasz na hali i ruszasz z produkcją. Tak „na oko” robot rzeczywiście pracuje przez cały czas, ale czy na pewno?

3407771295_ff0317bc77_o

Mercedes-Benz też podszedł nieufnie do tych entuzjastycznych zapewnień i przy okazji badania zużycia energii w swoich zakładach wziął pod lupę roboty przemysłowe. Okazało się że w fabryce samochodów roboty odpowiadają za zużycie 5-10% całkowitej (a więc licząc oświetlenie hali, klimatyzację biura, stołówkę i laptop prezesa) energii na fabryce.

Żeby powstał wzbudzający zazdrość sąsiadów „Mietek” potrzeba 3,49 MWh. Sporo z tego idzie na pospawanie karoserii a więc i na zasilanie robotów przemysłowych. A co one tak naprawdę robią z tą energią?
Sindelfingen_robot_energy_efficiency_usageJak się okazało „uśredniony” robot większość czasu w roku spędza opierając się o płot i czekając na: koniec weekendu / usuniecie awarii na innej linii / sygnał od PLC / zezwolenie na wjazd.

O ile nowoczesne roboty całkiem znośnie radzą sobie z redukcją zużycia energii w trakcie długich postojów, to problemem są krótkie pauzy.

Efektywność energetyczna robotów

W ich trakcie manipulator utrzymuje swoją pozycję pracą serwonapędów, nie załączając mechanicznych hamulców. A to wymaga zużycia dużo większej ilości energii. Dlatego jednym z pomysłów na zaoszczędzenie kilku kWh było skrócenie czasu przejścia w stan zahamowany. Brzmi to rozsądnie, ale okazuje się że ścięcie tego czasu o kilka sekund skutkuje w ciągu całego życia robota zwiększeniem liczby cykli hamowań o kilka milionów. I hamulce zaczynają znacznie wcześniej odmawiać posłuszeństwa.

I powstaje problem: przymknąć oko na rachunki za prąd, czy częściej serwisować roboty. Jak żyć?Żródło: Dāvis Meike, “Computer Control of Electrical Technology” | zdjęcie

W odpowiedzi na “Roboty przemysłowe są leniwe”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *