Kategorie
Kupno robota Polska Robotyka

Instytut Technologii Eksploatacji ogłosił przetarg – wygra Kawasaki RS05L.

Instytut Technologii Eksploatacji w Radomiu jest szczęśliwym właścicielem robota Kawasaki. Widać że są zadowoleni z zakupu, ponieważ właśnie rozpisali przetarg na dostawę kolejnego robota. Analiza SIWZ nie pozostawia złudzeń co do zwycięzcy.

Ile znacie robotów o udźwigu 4-6kg, zakresie ruchów na drugiej osi +135/-80, zasięgu powyżej 900 mm i prędkością na J1 wynoszącą 300 deg/s? Ja znam tylko jeden i jest nim tytułowy Kawasaki RS05L.

Byłbym jeszcze w stanie przymknąć oko na ten przetarg (a drugim popatrzyć przez palce) jeżeli byłby to jednorazowy przypadek.

Powiedzmy że instytut ogłasza przetarg na kupno swojego pierwszego robota, który wygrywa Kawasaki. Kupując kolejnego robota dobierają tak specyfikację żeby ponownie wygrała ta sama firma, ponieważ mają już do nich zaufanie, przeszkolonych ludzi, opracowany jakiś standard programowania.

Boje się jednak, że ITeE popełnia recydywę. Wróciłem do wcześniejszego przetargu i parametry w SIWZ również wyglądają jakby były przepisane z katalogu jednego producenta.

Potrafiłbym również uznać za zasadne takie postępowanie w przypadku gdyby Kawasaki oferowało produkty które wyprzedzają o lata świetlne konkurencję. Tak jednak nie jest. Czołowi producenci oferuję rozwiązania podobnej jakości.

Ciekaw jestem czy któryś z konkurentów zdecyduje złożyć się odwołanie. Przetarg w tej formie która ma miejsce obecnie nie ma żadnego sensu. Równie dobrze ITeE-PIB mogło by pójść do Astora i bezpośrednio u nich kupić robota. Podejrzewam że jedyną przeszkodą jest tu prawo, które reguluje sposób w jaki można wydawać publiczne pieniądze. Jeśli wymagany jest przetarg, to chciałbym żeby odbywał się on na równych zasadach dla wszystkich.

A może się mylę i ktoś inny oferuje urządzenia które spełniają parametry podane w SIWZ? Lub aplikacja do której przeznaczony jest ten robot nie może być zrealizowana przez żadne inne urządzenie?

[Aktualizacja]

Powinienem zostać wróżbitą. Ponieważ moje przepowiednie ostatnio się w 100% sprawdzają, to zastanawiam się czy w najbliższej przyszłości nie powinienem zacząć rozgryzać totolotka :)

W odpowiedzi na “Instytut Technologii Eksploatacji ogłosił przetarg – wygra Kawasaki RS05L.”

Witam,

pisanie przetargów pod ustalona firmę/produkt to w Polsce niestety częsta praktyka i moim zdaniem będzie ona jeszcze długo stosowana. Co zaś się tyczy robota spełniającego warunki przetargu, to DENSO posiada w ofercie robota spełniającego prawie wszystkie kryteria przetargu, śmiem nawet napisać, że góruje nad wspomnianym przez Ciebie Kawasaki udźwigiem oraz prędkościami kątowymi. Czym przegrywa? Wagą. Waży o 10 kg za dużo, co skutecznie go dyskwalifikuje.

Pozdrawiam
Mateusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *