fabryka robotów

Roboty przemysłowe: Kuka, ABB, Fanuc, Comau

Zrobotyzowane spawanie


Łączenie materiałów metodami spawalniczymi to jedno z najczęstszych zastosowań robotów przemysłowych na świecie. Pytając polskich dystrybutorów o najpopularniejsze aplikacje wymieniane są dwie: paletyzacja oraz zrobotyzowane zgrzewanie i spawanie. Niektórzy podają że zastosowania spawalnicze to 25% polskiej robotyki. Może warto nadrobić zaległości z tego obszaru?

pspaw 2012 przeglad spawalnictwa

Doskonalą okazją do dowiedzenia się co nowego słychać w spawalnictwie jest lektura przeglądu spawalnictwa. Miesięcznik ten porusza wszystkie tematy związane ze spajaniem materiałów, również te związane z automatyzacją. Wydawca udostępnia archiwum trzy lata do tyłu, co oznacza że właśnie pojawiły się numery z roku 2010.

Oprócz tematów stricte spawalniczych (korozja wżerowa złączy spawanych stali austenitycznej X6CrNiTi18-10) można znaleźć wiele interesujących artykułów omawiających podstawowe zagadnienia spawalnicze (urządzenia spawalnicze – budowa i charakterystyki).

Warto poczytać o robotyzacji spawalnictwa widzianej oczami spawalników, oraz przyjrzeć się przykładom wdrożeń. No i na koniec należy wspomnieć o ogólnych artykułach, które powinny zainteresować każdego, kto interesuje się techniką i jej historią: (np. spawanie laserowe w naprawie napisu ARBEIT MACHT FREI z bramy głównej byłego obozu Auschwitz).

1 Comment

  1. Ciekawy artykuł, nie miałem pojęcia, że roboty odgrywają aż tak ważną rolę w polskim spawalnictwie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

© 2018 fabryka robotów

Theme by Anders NorenUp ↑

banner